Sınav sürecinin tamamı tek bir olgu gibi görünse de zorlu çalışma süreci, bitirilen onlarca kitap, harcanılan zaman ve emek, açılan kurslar adeta uzun bir maraton koşusu gibi… Ve nihayet maratonun son düzlüğü olan tercihler ve yerleştirme aşamasına erişildi. Bütün bu zorlu süreç ve basamakları tek tek geçen öğrencilerin, her adımda yanında olup kazanımları en üst düzeyde elde etmelerini sağlayan Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sınav sürecinin son düzlüğünde de öğrenciler birlikte yürüyor.

ZORLU SÜREÇTE BÜTÜN CAMİA GÖREVDE

Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, eğitim öğretim yılı içerisinde normal seyrinde devam eden eğitim öğretim faaliyetlerinin yanında her okul bünyesinde açtığında Destekleme Yetiştirme Kursları ile öğrencileri sınava hazırladı. Simülasyon çalışmaları, Bireyselleştirilmiş Eğitim Faaliyetleri, Halk Eğitimi Merkezi Kursları, BİLSEM ayrıcalıklı kursları ile öğrencileri sınav sürecine her alanda destekleyerek gelişimlerine katkıda bulundu.

15 bin ağaçta hasat hazırlığı 15 bin ağaçta hasat hazırlığı

Sınav sonuçlarının açıklanması ile Rehberlik Araştırma Merkezi dahil olmak üzere Liselere Giriş Sınavı için 63 okulda, Yükseköğretim Kurumları Sınavı için 57 okulda komisyonlar oluşturuldu. Tercih sürecinin başından itibaren öğrenci ve velilere danışmanlık hizmetleri verilmeye başlandı.

LGS birinci tercihlerinin tamamlanmasının ardından ikinci tercihler için de görevine devam eden komisyonlar, bütün gün faaliyetlerini sürdürüyor. Bütün öğrencilerin tercih iş ve işlemleri bitene ve ortaokul öğrencilerinin tamamı bir liseye yerleşene kadar devam edecek olan çalışma, Torbalı İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Tosun tarafından da titizlikle takip ediliyor. Tercih komisyonlarını dolaşarak iş ve işlemleri yerinde inceleyen ve takip eden Tosun, öğrenci ve velilerle de bizzat görüşerek doğru tercihlerde bulunmanın önemi üzerinde duruyor. Öğrencilerin geleceklerini etkileyecek olan kararlarda doğru tercihler yapmalarına yardımcı olunması konusunda da, çağın gereksinimlerini görerek ve geleceğin ihtiyaçlarını okuyarak öğrencilere doğru tercih yaptırmak için görevleri başında daima hazır olduklarını belirten İlçe Millî Eğitim Müdürü, desteklerini ve danışmanlıklarını sürecin sonuna kadar devam ettireceklerini belirtiyor.