Eres: “Mahallenin sorunlarını biliyoruz, çözüme kavuşturacağız” Eres: “Mahallenin sorunlarını biliyoruz, çözüme kavuşturacağız”

Ekonomide yaşanan olumsuzluklar hayatın birçok alanını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ekonomik kriz özellikle büyükşehirlerde kendisini daha fazla hissettiriyor.  Resmi verilere göre İzmir’de geçtiğimiz yıl iflasını açıklayan firma sayısı bir önceki yıla göre yüzde 17 artarken krizin vurduğu bir diğer alan tarımsal üretim oldu. Geçtiğimiz yıl on binlerce dönümlük arazi Torbalı’da, icralık olurken bu sene de tablo değişmedi.  Yakın zamanda, Torbalı’da 13 bin metrekarelik bir zeytinlik icradan satışa çıkmıştı. Her geçen gün ilçede artan bu ilanlar, üreticinin geldiği boyutu gözler önüne seriyor

ÜRETİCİ KÜSKÜN, ÜRETMEKTEN VAZGEÇİYOR

İzmir Ziraat Odası Başkanı İbrahim Erdallı, Egedesonsöz’e değerlendirmelerde üreticilerin artan enflasyondan, girdi maliyetlerinden olumsuz etkilendiklerini kaydetti.

Başkan Erdallı, çiftçilerin borçlarını ödeyemediği dolayısıyla icradan satışların arttığını vurgulayarak, “Akaryakıta gelen zamlar zaten her kalemi oldukça etkiliyor. Nakliye masrafı, girdi maliyetleri çok yüksek. Bu sene kışlık sebze de pamuk da kötü gitti. Hububat geçtiğimiz seneki fiyatlarla aynı. Buğday rekoltesi düşük. Yem fiyatları yüksek. Borçlu olan çiftçi mecburen elindeki tarlayı satıyor ya da icralık oluyor. Ürettiğinden kazanamıyor. Üretici küskün, üretmekten vazgeçiyor. İzmir’i büyük bir tehlike bekliyor” ifadelerine yer verdi.