Torbalı’da kısa sürede önemli işlere imza atan Torbalı Eğitim Kültür ve Sanat Derneği (TOKSED), önceki gün ilçe halk kütüphanesini ziyaret etti. Kütüphanede, KPSS sınavına çalışan gençleri fark eden dernek yöneticileri, kütüphane müdüründen bilgi aldı. KPSS sınavına hazırlanan öğrencilerin gelip burada ders çalıştıklarını ancak bazen fiziki şartların yetersiz kalabildiği yanıtına alan TOKSED yöneticileri, yetkililere bir çağrıda bulundu.

KÜTÜPHANE YETERSİZ KALIYOR

Dernek yöneticileri, “TOKSED yönetim kurulundan arkadaşlarla Torbalı Kütüphanesini ziyaret ettik. Kütüphane yöneticisi Didem Hanımla ve kütüphanede bulunan gençlerle sohbet etme olanağımız oldu. Gördük ki kütüphane kendini aşan bir sorumluluk yüklenmiş. Gençlerin  üniversiteye hazırlık, ders çalışma, KPSS’ye hazırlanma mekanı halini almış. Didem hanım ihtiyaçlara cevap olamadığı yetemediği, yetişemediği için çok üzgün. Öte yandan gençler sınavlara hazırlanabilecekleri başkaca bir yer olmadığı için kütüphaneden faydalanmak zorunda olduklarını fakat kütüphane olanaklarının yetersiz olduğundan yakınmaktalar. Kütüphanenin hem çalışma saatleri hem kapasitesi hem de diğer ihtiyaçlar açısından uzun zaman dilimlerinde çalışmaya uygun olmadığından yakınmaktalar” dedi.

GENÇLİK GELECEKTİR

Açıklamalarını sürdüre dernek yöneticileri, “Torbalılı gençlerin hem sosyalleşebilecekleri hem de ders çalışıp kültürel faaliyetlerini yürütebilecekleri bir Cafe-kütüphane ye ihtiyaç var. Bu girişimin ekonomik boyutları, dernek olarak bizi aşar. Ama daha önce Belediye başkanımızla ve kültür müdürlüğüyle bu konuyu görüşmüştük. Belediye başkanımız da bu konuyu önemsemiş ve hayata geçirmek üzere girişimleri olduğunu biliyoruz. Konuyu tekrar hem belediye hem de Torbalı Kaymakamlığıyla görüşüp Cafe -Kütüphane projesinin bir an önce hayata geçmesi için girişimlerimizi sürdüreceğiz. Bizce bu tür yerler yozlaşmanın önüne geçen, sağlıklı ve güvenli sosyalleşmenin sağlandığı ,eğitim ve kültürel faaliyetlerin sürdürülebildiği estetik ve özgür alanlardır. Bu tür alanları oluşturmak kamunun sorumluluğundadır diye düşünüyorum. Çünkü gençlik gelecektir” dedi.